Weetabix are 3.5c each in Lidle (72 pack). Normally >10c each in Dunnes etc

bazermc

Frequent Poster
Messages
788
Anybody seen the new packaging that they come in, it is so much easier to open. With the old packing I had to attack it with a knife.

However the last two boxes I bought had the old packing - it really is a tough live, now I know how that evicted couple out in Killiney feel!!!!!
 

sustanon

Frequent Poster
Messages
336
ajpale, out of curiosity... here inthe US, they show unit measure pricing on the label. e.g. Walmart will have 10 - 15 brands of spaghetti sauce, in different sized jars with diffferent pricing, but each label on the shelf shows you the price per unit measure, say $0.13 per oz or $0.26 per oz. Do you have this in Ireland? I've seen it in some European stores.
 

ajapale

Moderator
Messages
7,724
We have unit pricing here in Ireland however there are a number of notable exceptions! Weetabix is one of them. For some reason they do not have to put the weight on the pack. In reality this is not a problem as our kids either eat one bix or two bix for breakfast so a price per bix is handy. I can work out the price per kilo for comparison against Porrige (cheapest) and Cherios (dearest). Crispies and Cornflakes ususally fall in the middle.

Ive posted about unit pricing and inappropriate unit pricing here before. If I find the link Ill post here.

Why do Weetabix not clearly mark weight on the pack?
If a retailer is not showing unit pricing SI 639 2002 who do you report it to?


aj
 

bullworth

Frequent Poster
Messages
646
I can work out the price per kilo for comparison against Porrige (cheapest) and Cherios (dearest). Crispies and Cornflakes ususally fall in the middle.
Ah but have you factored in the cost of milk ? Does porridge require a lot of milk compared to Weetabix which might get away with (relatively) a splash ? I know porridge can be made with water but (ignoring future water charges) I don't think many people would make it with water.
 

ajapale

Moderator
Messages
7,724
Yes,

Porrige,
Branflakes,
Cherios,
Crispies,
Cornflakes,
Weetabix,

I monitor the per kilo prices as above and buy in bulk only when there is a very good offer like the one in Lidle. Cherios are have an outrageous pricing policy up to €8 / kilo normally but occassionally down to about €3 / kilo in Dunnes/Tesco with a Bogof or 2 for 1 offer.

The trick is to wait , wait, wait and then only buy when the offer is very good.

With regard to the Butchers does any one know wherther they are allowed advertise and sell "10 chicken fillets for €10" with no reference to the per kilo price either on the display, price board or on the bag sticker? I reckon they must have some kind of exemption or elese they wouldnt be doing it.

aj

aj
 

ajapale

Moderator
Messages
7,724
Ah but have you factored in the cost of milk ?
Best value milk at present is Dunnes at €4 for 6litres (2x3l packs) this is for NI Milk. Tescos 3l milk is a little dearer but comes from the Republic and tastes a little better.
 

SPUDZ

Frequent Poster
Messages
153
How much do you save Ajapale when you factor in the 'labour' cost of monitoring these price changes?I know many people will drive for hours to shop in another town because XYZ is cheaper...with complete disregard for petrol/parking charges etc.But as they say Time is Money....would you even save the minimum wage per hour for all the time it takes to keep on top of prices in so many different shops?Just curious how much time goes into this activity?
 

RonanC

Frequent Poster
Messages
1,141
Best value milk at present is Dunnes at €4 for 6litres (2x3l packs) this is for NI Milk. Tescos 3l milk is a little dearer but comes from the Republic and tastes a little better.
Best value milk is the "€1.50 shop" in the Ilac Centre in Dublin who sell 2L of NI milk for €1.19. It was €.95 for a long time, but has gone up over the last week or two.


Switching from "branded" cereals to "own brand" ones will save you even more money and you wont need to wait for offers either. Aldi cereals are as good if not better than the "branded" ones at a fraction of the price.
 
Last edited:

truthseeker

Frequent Poster
Messages
2,577
apajale,
ALDI have launched a new range of muesli, the branding is Harvest Morn - Very Nutty Muesli, and 2 others (Very Berry and Very Fruity I think).
1.99 for 500g and very dense and satisfying.
ALDI tend to have a good range of muesli type cereals which I like.

And LIDL have launched a 'deluxe' granola, its in the 2 euro range for 500g as well, again very dense and satisfying. Its called Fruit and Nut Granola.
 

Bronte

Frequent Poster
Messages
13,681
,

Porrige,
Branflakes,
Cherios,
Crispies,
Cornflakes,
Weetabix,
Sorry to be nosy, but why do you need so much variety? Does everyone in your house like a different cereal? Would it not be easier to say have what's cheapest (and healthest) and that's it. You must be exhausted looking for the cheapest of each of these on a continuous basis.

Re the chicken, I guess the sign is easier to 'sell'. 10 fillets for 10 Euro's is catchy. You can always ask the butcher to put them on the scales and then you can work out the price per kilo. No doubt the butcher has figured it out himself before he made this offer. Sounds like a very good offer to me. 1 Euro a portion for meat is not bad.
 

NorfBank

Frequent Poster
Messages
2,103
1 Euro a portion for meat is not bad.
Unless that meat has travelled long distance and is pumped full of water, antiobiotics and carbon dioxide to artificially extend it's shelf life.

You get what you pay for.
 

bullworth

Frequent Poster
Messages
646
Best value milk at present is Dunnes at €4 for 6litres (2x3l packs) this is for NI Milk. Tescos 3l milk is a little dearer but comes from the Republic and tastes a little better.
The problem I have with Dunnes is they only give a cheap price when there is local competition so everyone gets a different price depending on how easily they can be taken advantage of. All of my local Dunnes Stores are selling the cheapest own brand litre of milk for 1.49 Euro and I would think that is the case for the vast majority of customers.
 

ajapale

Moderator
Messages
7,724
cheapest own brand litre of milk for 1.49 Euro
€1.49 for a litre of own brand milk cant be correct! But it does go to demonstrate the value of unit pricing (which is the title of this thread). Id guess that it is for a two litre container making the unit price which dunnes must display as ~75c/l

Unless that meat has travelled long distance and is pumped full of water, antiobiotics and carbon dioxide to artificially extend it's shelf life. You get what you pay for.
Agreed, there is no problem when you are dealing with a branded product such as Weetabix (buy on the basis of price/kilo or price/bix) but in the case of chicken as you say it could be pumped up with water and the unit price would be misleading.

Another example would be Denny's Traditional Sliced Ham (5, 10 & 15 packs). The standard unit price is a suspicious €19.99 /kilo in allmost every shop. Occassionaly the price drops on special offer to around €15/kg for comparable quality. Yesterday I bought the Dennys Traditional Sliced Ham in Tescos for about €11/kilo. The ham was thicker and more rubbery than usual despite being in similar packs.

Quality is a lot more difficult to manage than simple unit prices.
 

dmos87

Frequent Poster
Messages
406
ajapale, have you ever seen a programme called Extreme Couponing?

I suspect you'd be fantastic at it - if only coupons were as widely used in Ireland as they are in the states!!
 
Top