Hi Ron J,
I don't know the price but have had an AGA for 18 years and was also brought up with a stanley range. While in the past they weren't expensive to run as the oil was not as expensive - nowadays they are very expensive to run - use about 40L oil minimum per week for a 2 oven AGA. The ovens are very small - ideal if there is only 2 in the houes but for a family you would have to go for 4 oven AGA. I know it heats water, you can cook, dry clothes on etc etc but unless you don't mind spending the money on oil don't go for it.
Angela59